Застосування РРО платниками єдиного податку (ФОП)

Податкова

Застосування РРО платниками єдиного податку (ФОП)

Сьогодні як ніколи актуальним постає питання, а чи відтермінують застосування РРО/ПРРО для ФОП 2-4 групи у 2022 році так, як це було минулого року? Все вказує на те, що такого не відбудеться, а відповідно застосування РРО/ПРРО все ж таки стане обов’язковим для переважної більшості ФОП платників єдиного податку з 01.01.2022 року. Для розуміння відповідних нормативних новацій потрібно заглибитися в не таку вже й далеку історичну ретроспективу  даного питання.

Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо лібералізації застосування реєстраторів розрахункових операцій платниками єдиного податку та скасування механізму компенсації покупцям (споживачам) за скаргами щодо порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій частини суми застосованих штрафних санкцій” від 01.12.2020 р. № 1017-ІХ широке застосування всіма ФОП реєстраторів розрахункових операцій, фактично, було відтерміновано до 01.01.2022 р. Саме вище зазначеним Законом до п. 61 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України (далі – ПК України) було включено абзаци наступного змісту:

“З 1 січня 2021 року до 1 січня 2022 року реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку другої – четвертої груп (фізичними особами – підприємцями), обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує обсягу доходу, що не перевищує 220 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, незалежно від обраного виду діяльності, крім тих, які здійснюють:

  • реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
  • реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я;
  • реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

У разі перевищення платником єдиного податку другої – четвертої груп (фізичною особою – підприємцем) в календарному році обсягу доходу, що не перевищує 220 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, застосування реєстратора розрахункових операцій та/або програмного реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов’язковим. Застосування реєстратора розрахункових операцій та/або програмного реєстратора розрахункових операцій починається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується в усіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб’єкта господарювання як платника єдиного податку”.

При цьому важливо зазначити, що ФОП першої групи не застосовують РРО/ПРРО через прямі вказівки п. 296.10 ст. 296 ПК України де зазначається наступне:

“Реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку першої групи”. Отже, протягом 2022 ФОП могли не застосовувати РРО/ПРРО якщо одночасно дотримувалися наступних вимог:

  1. не перевищували обсяг доходу в 1 320 000 грн;
  2. не провадити визначені податковим законодавством види діяльності (реалізація технічно складних побутових приладів; торгівля лікарськими засобами; торгівля ювелірними виробами).

Якщо ФОП 2 – 4 групи перевищували у 2021 році відповідні обсяги доходу і не застосовували РРО/ПРРО то до них у відповідності з п. 11 Прикінцевих положень Закону № 265 тимчасово, до 01.01.2022 р., санкції, визначені п. 1 ст. 17 цього Закону, застосовуються в таких розмірах:

10% вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) – за порушення, вчинене вперше;

50% вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) – за кожне наступне вчинене порушення.

При цьому з 01.01.2022 року застосовуватимуться санкції в повному обсязі. Згідно з п. 1 ст. 17 Закону № 265 за порушення вимог цього Закону до суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:

“у разі встановлення в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням РРО, ПРРО або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); не проведення розрахункових операцій через РРО та/або ПРРО з фіскальним режимом роботи; невидача (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об’єкті такого суб’єкта господарювання:

  • 100% вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) – за порушення, вчинене вперше;
  • 150% вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) – за кожне наступне вчинене порушення”.

Не потрібно застосовувати РРО/ПРРО  з 01.01.2022 р.:

  • суб’єктам, які передбачені у ст. 9 Закону № 265;
  • суб’єктам, які провадять діяльність визначену в Переліку, затвердженому Постановою КМУ від 23.08.2000 р. № 1336.

Висновок. Отже, так як ВРУ ще не прийняла новий закон про внесення змін до ПКУ в частині відстрочення правил по РРО/ПРРО на 2022 р., то з 01.01.2022 переважна більшість ФОП 2-4 групи, які здійснюють розрахункові операції за готівку, повинні будуть використовувати РРО/ПРРО.

Податкова також про це наголошує:

https://kr.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/509689.html 

https://if.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/518107.html